Comment

Miks just Skandinaavia disain?

Selle aasta konverentsi peateema on disaini äriline väärtus, mis on ka peamine põhjus, miks alateemana vaatame just Skandinaavia ettevõtete ja Skandinaavia disaini poole. Skandinaavia disain on kahtlemata nähtus omaette ja seda saadab kõrge kvaliteedi, esteetika, funktsionaalsuse ja jätkusuutlikkuse kuvand. Skandinaavia disain ei ole odav ja just seda hea disain taotlebki – ihaldusväärse, toimiva, kasutaja jaoks mugava ja vastupidava lahenduse eest on inimesed nõus õiglast hinda maksma ja see loob kokkuvõttes väärtust nii ettevõtetele kui kasutajatele.
Skandinaavia disaini esiviiul on Taani ja taanlased on ka esimesed, kes on ära defineerinud, mida siis ikkagi taani disain tähendab. Ühe sõnaga disaini iseloomustada ongi keeruline ja nii on taani disain defineeritud läbi kümne märksõna. See on inimkeskne, sotsiaalne, terviklik, kvaliteetne, meisterlik, ümberkujundav, andmepõhine, kasutajast lähtuv, lihtne ja kestev. Need märksõnad ei ole eraldi võttes unikaalsed, kuid kokku moodustavad nad võitmatu kombinatsiooni.

Iga sõna taga on disainimeeskonna sadu tunde arendustegevust ja tihti väga suured investeeringud. Aga see tasub ära, sest tulemuseks on lahendused, mida inimesed armastavad üle maailma ja Taani ettevõtted on sageli oma valdkonna turuliidrid (nt meditsiinivaldkonnas Novo Nordisk, Coloplast, Oticon, Inmutouch.com). Disainiusku Taanist, mis on Eestist rahvaarvu poolest vaid 5 korda suurem, on tulnud rahvusvahelised disainbrändid nagu Bang & Olufsen, Lego ja Georg Jensen. Loe taani disaini kohta lähemalt siit.

Oma arvamusi jagasid ka meie esinejad, kes ei tõlgenda Skandinaavia disaini olemust sugugi mustvalgelt.

Jätkusuutlike digilahenduste ekspert ja Gofore disainijuht Anton Schubert näeb, et Põhjamaadel on aeg astuda samm edasi ilusa disaini edulugudest. “Minu hinnangul oli Skandinaavia disain hea või vähemalt maailmakuulus juba ammu. Põhjamaadel tuleks disaini eesmärk ümber mõtestada ja liikuda tootekeskselt mõtteviisilt hoopis keerukamale, näiteks kliimamuutuste lahendamise, tasemele. Kas meil tõesti on vaja veel ühte Iittala vaasi või Arteki taburetti?”.


“Skandinaavias on väga palju häid näiteid, millest muu maailma võiks inspireeruda,” arvab Nortali partner ja loovjuht Helen Kokk. “Kuid tuleb silmas pidada, et see, mis sobib Skandinaaviasse, ei pruugi sobida mujale. Tuleb arvestada mängureeglite muutumise ja teiste tegurite, nagu empaatia ja kultuuriliste erinevustega ning siis vastavalt valemit kohandada.”



“Skandinaavia disain on ajatu, sest see on lihtne, ilus ja funktsionaalne. Uurijana ma arvan, et Skandinaavia disaini taga on põhjalikud kasutajauuringud ja kuulamine, mida inimesed armastavad”, ütleb Agne Kinks Pipedrivest.


Add a comment

Email again: